Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest niedługa, ale intensywna. Standard topowych dokumentów kolekcjonerskich zdobył poziom mistrzowski. Warto jednakże pamiętać, że nie wszystkie firmy na rynku oferują produkty najwyższej jakości. Z tego powodu koniecznie warto zweryfikować recenzje przed zakupem!
Topowe firmy używają poliwęglan - ten sam materiał, z którego wytwarzane są oryginalne dokumenty. Jest to dokładnie ten materiał który dźwięczy „metalowo" kiedy rzuci się dokumenty na blat biurka. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest mocniejszy od zwykłego PCV, trudniej się gnie, mniej czuły na zimno.
Największą zaletą jest to, że da się w nim wygrawerować laserowo. Różnica w cenie jest ogromna, dlatego nic zadziwiającego, że różnica w cenie też jest znaczna.
kolekcjonerskie prawo jazdy
W dokumentach z poliwęglanu dane są wygrawerowane, co możecie poczuć przeciągając po nich palcem. Dane na dokumencie nie są drukowane jakąś drukarką na górze, tylko wygrawerowane "w wnętrzu" materiału. Nadruk UV to specjalny bajer, który widać tylko pod lampą ultrafioletową. Aby sprawdzić istnienie nadruku UV, potrzebna będzie specjalna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
W funkcji od charakteru dokumentu mogą to być: "Tłoczenie" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Tłoczone imię i nazwisko, Relief na elementach wizualnych. Te elementy nie tylko podnoszą poziom dokumentu kolekcjonerskiego, ale też wskazują o nowoczesnej technologii wykorzystanej do jego wykonania. Profesjonalne dokumenty kolekcjonerskie zawierają elementy, które zmieniają swój wygląd w zależności od kąta patrzenia. Topowe modele zawierają nawet atrapy chipów RFID, które w oryginalnych paszportach przechowują dane osobowe. Spójrz się małym szczegółom, takim jak mikrodruk, tło dokumentu czy elementy graficzne. Tanie imitacje albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on wyprodukowany byle jak.
W najwyższej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten musi wywoływać wrażenie trójwymiarowości i przekształcać się optycznie przy ruszaniu dokumentem. To jeden z bardziej wymagających do wykonania elementów, dlatego wiele kiepskich dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie ma, albo jest on zrobiony w metodę prosty, bez efektu 3D. Najwyższej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zespół osobnych zabezpieczeń, ale ich spójna jedność. Detale zazwyczaj świadczą bardziej niż charakterystyka na stronie. Za bardzo nieważkie lub zbyt wąskie dokumenty to sygnał, że producent skąpił na tworzywie.
Najlepsze firmy oferują przesłanie obrazów wykonanego dokumentu przed dostawą. Warto zaczekać dzień dłużej, ale dostać fotografie ukończonego dokumentu, nim zostanie dostarczony. Zamawiaj TYLKO od sprzedawców, jacy oferują ci szansę obejrzenia dokumentu przed wysyłką! Lepiej nabyć pojedynczy, ale dobry dokument, niż kilka kiepskiej kategorii.